Badania wykazały, że mechanizm działania kapsaicyny w dużej mierze polega na jej oddziaływaniu z receptorami czuciowymi bólowymi TRPV1 (często nazywanymi „kapsaicynowymi”). Znajdują się one licznie w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego. Ich funkcją w organizmie jest wywoływanie wrażenia bólu w odpowiedzi na bodźce fizyczne i chemiczne. Głównym efektem przyłączenia kapsaicyny do receptora TRPV1 jest uwolnienie z zakończeń nerwowych neuronów peptydów wywołujących stan zapalny. Przy przedłużonym oddziaływaniu kapsaicyny na receptor TRPV1 przechodzi on w stan inaktywacji, w związku z czym pomimo obecności bodźca aktywującego receptor ten nie jest pobudzany1.
W badaniach klinicznych stwierdzono również, że kapsaicyna świetnie sobie radzi z łagodzeniem objawów nieżytu nosa spowodowanego alergią oraz zwalcza problemy z zatokami, oczyszczając je ze śluzu gromadzącego się podczas przeziębienia.
Do „cudownych” właściwości kapsaicyny można również zaliczyć to, że substancja ta nie uzależnia. Nie stwierdzono również żadnych działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.
1 http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1302Pienko/Pienko.html